Prvo Evropsko prvenstvo sa 24 selekcije počinje danas u dvije od tri zemlje domaćina - Austriji i Norveškoj.
U grupi A, meč između Bjelorusije i Srbije može se na kraju pokazati ključnim za obje ekipe, dok je Hrvatska favorit u balkanskom derbiju protiv Crne Gore.
U grupi C debitanti Holandija i Letonija testiraće se protiv evropskih prvaka 2016. i 2018. godine, Njemačke i Španije.
GRUPA A
Bjelorusija - Srbija (18.15)
Dvije selekcije su se sastale četiri puta u svim takmičenjima, Bjelorusija je dva puta pobijedila, Srbija jednom, a jedna utakmica je završila neriješeno.
Posljednji susret je odigran na EHF EURO 2018, kada je Bjelorusija pobijedila 32:27.
Bivša sovjetska republika je završila na 10. mjestu prethodna dva evropska prvenstva, dok je Srbija 2012. pred svojim navijačima osvojila srebro, ali na sljedeća tri turnira se nije plasirala iznad 12. mjesta.
Prije Nove godine, Bjelorusi su osvojili prijateljski turnir u Poljskoj, pobijedivši domaću ekipu, Ujedinjene Arapske Emirate i B-tim Španije.
S druge strane, Srbija je početkom januara ubjedljivo izgubila obje utakmice na Zlatnoj ligi - protiv Francuske (40:26) i Norveške (38:28).
Hrvatska - Crna Gora (20.30)
Balkanski derbi održaće se peti put u istoriji zvaničnih takmičenja - Hrvatska je zabilježila četiri pobjede, a Crna Gora jednu.
“Vatreni” su stigli bar do polufinala na sedam uzastopnih evropskih prvenstava, ali nisu uspeli 2018, kada su kao domaćini bili peti.
“Lavovi” igraju svoj peti EHF Euro, ali još nemaju pobjedu na finalnom turniru početkom januara.
Hrvatska je osvojila “Croatia kup” pobjedom nad Katarom (33:28) i remijem sa BiH (33:33), dok je Crna Gora u Sloveniji izgubila od domaćina (37:22) i Sjeverne Makedonije (25:24)
GRUPA C
Njemačka - Holandija (18.15)
Njemačka je jedina ostvarila svih šest pobjeda u kvalifikacijama za EHF Euro.
Posljednji zvanični meč dvije selekcije su odigrale prije 27 godina u baražu kvalifikacija za prvi EHF Euro. Njemačka je dobila oba susreta (18:17 i 18:12).
“Pancerima” nedostaje šest povrijeđenih rukometaša, od čega su čak tri desna beka - Fabihan Vide, Štefen Vajnhold i Franc Zemper), dok Holanđani nemaju glavnog igrača odbrane, Fabijana van Olphena.
Šest holandskih reprezentativaca sada igra za njemačke klubove, a neki su bili tamo. Selektor je Islanđanin Erlingur Rihardson, jer je 2015. i 2016. godine vodio Fuhse Berlin, sa kojim je osvojio i Super gloub, svjetsko prvenstvo za klubove.
Španija - Letonija (20.30)
Španija stiže u Trondhajm kao branioc titule i rekorder sa sedam medalja. Letonija je debitant, a kvalifikovala se kao druga u grupi, iza Slovenije.
Dvije selekcije su se sastale četiri puta, uključujući kvalifikacije za prvo Evropsko prvenstvo 1994, a “crvena furija” je slavila svaki put.
Španija je u Torevijehi osvojila pripremni turnir sa tri pobjede protiv Poljske, Portugala i Rusije.
Devet igrača Letonije igra u inostranstvu. Većina je u Njemačkoj, a ubjedljivo najveća zvijezda je gorostasni Dainis Krištopans, desni bek Vardara.